четвъртък, 21 декември 2017 г.

ЗАДУШНИЦИ и колажи към тях!

Задушница преди Великия пост. - 10 ФЕВРУАРИ 2018
Тя е една от трите Големи Задушници, които православните християни отбелязват всяка година.
В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) всички българи извършват помен в памет на мъртвите - на голямата Задушница преди Великия пост.Или, както името "Задушница" показва, това е ден за възпоменаване на душите на починалите.
Задушниците винаги са в събота, защото в седмичния празничен цикъл църквата е определила съботата за ден на покойните.На тези дни близките на починалите посещават гроба, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за "Бог да прости мъртвите души".

Нека свещичка да запалим и да се помолим.

За душите на обичаните от нас, които не са вече тук!
Светла им памет!

КАК ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ЗАДУШНИЦА
Добре е предварително през седмицата да се отиде на гроба, за да се почисти.
За панихидата се приготвят варено жито, хляб и вино. Останалите храни, които се раздават като милостиня от името на покойния (покойниците) са според желанието и възможностите на всеки човек.
Най-важното, което е от особена полза за отишлите при Бога скъпи наши близки, е молитвата. Затова добре е в събота сутринта да се присъства на заупокойната св. Литургия в храма, където да се запишат имената на починалите, за да бъдат споменати за опрощаване на греховете. След св. Литургия свещеникът отслужва последованието на общата Панихида, на която отново се прочитат имената и едва тогава се отива на гроба. Приготвените храни се раздават в храма или на гроба в зависимост от местната традиция.
© Неврокопска св. митрополия



====================================================================
Черешова Задушница  е на 26 май 2018

✝️Днес е Черешова Задушница!✝️🙏
Вселенска задушница се прави от всички православни църкви по света, а в България се нарича "Черешова" по името на най-популярния плод в това време на годината. На този ден в храмовете се правят заупокойни свети литургии.След тях в църквите и на гробовете на починалите православни християни се отслужват панахиди за упокой на душите на "отминалите от тоя свят".Християните посещават гробовете на близките си, почистват ги, прекадяват, преливат с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, които са дали името на тази панихида.
Съботният ден пред Петдесетница е ден в памет на всички починали православни християни. Всеки съботен ден е ден за възпоминание на покойниците, а задушница пред Петдесетница е нарочен възпоменателен ден. След Възнесението на Господа входът на Царството небесно в невидимия свят - на рая, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра - и ще се моли за тях до свършека на света.
На Петдесетница са дадени даровете на Светия Дух, които очистват от всяка сквернота. Преди този ден и на самия ден Църквата усърдно се моли за очистване от сквернотата на греха и опрощение на починалите с вяра в Христа.
На задушница камбаната бие траурно - с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предния ден, се прави обща панихида.Опечалените по смъртта на свои близки от предния ден и на самия ден посещават гробищата, палят свещи и кандила, поставят цветя, преливат гробовете с вино, кадят над тях с тамян, носят жито и в църква, и на гробищата, и в израз на вярата във възкресението разчупват хляб и раздават донесеното от името на покойниците молитвено да се помене: Бог да прости. Задушницата се нарича в България "Черешова", защото това е най-популярният плод през периода и обикновено се прибавя към поменателните трапези.





==============================================================
Архангеловата задушница е на 3 ноември 2018
Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - правило се три кръга по края на гроба.




Няма коментари:

Публикуване на коментар